Program księgowy - czym się kierować przy jego wyborze?

Udostępnij:

Programy księgowe, jak i inne rozwiązania informatyczne, powinny usprawniać pracę biur rachunkowych. Dzięki nim żmudne i czasochłonne czynności zostają zredukowane, a intuicyjne systemy wspierają ich pracę. Czym kierować się przy wyborze systemu księgowego? Podpowiadamy.

Czym jest program księgowy?

Program księgowy jest specjalnym narzędziem, które gromadzi, zapisuje i przetwarza wszystkie operacje finansowe, mające miejsce w danym przedsiębiorstwie. Ułatwia ono także ewidencjonowanie dokumentów oraz raportów finansowych, a także prezentuje wszelkie rozliczenia. Za jego pomocą tworzy się raporty oraz zestawienia, a także sporządza się bilanse i deklaracje podatkowe.

Bardzo częstą praktyką jest łączenie go z systemami, obsługującymi kadry i płace, a także z elektronicznym systemem obsługi rachunku. Pozwala to na bardziej efektywne i kompleksowe zarządzanie finansami przedsiębiorstw. Dobre programy dla biur rachunkowych stale rozszerzają swoją ofertę. Dzięki nowym modułom praca księgowych jest usprawniona, a dodatkowe zabezpieczenia pozwalają na poufne gromadzenie danych.

Czym kierować się przy wyborze programu dla księgowości?

Rynek rozwiązań informatycznych stale się rozwija. Programy dedykowane do prowadzenia księgowości zyskują coraz nowsze komponenty. Mimo to, pierwszą kwestią przy wyborze takiego oprogramowania powinno być sprawdzenie, czy zostało ono stworzone w oparciu o Ustawę o Rachunkowości. Powinno być również dostosowane do aktualnych wymogów Unii Europejskiej.

Aby cały proces ewidencji finansów mógł przebiegać w sposób jednolity i płynny, oferowany program księgowy powinien mieć możliwość integracji z kadrami czy systemem obsługi rachunku. Połączenie tych aspektów usprawni działalność biura, a klient będzie mógł przeglądać swoje posegregowane dokumenty czy raporty w sprawny sposób.

Innym aspektem, którym kieruje się większość księgowych przy wyborze oprogramowania, jest cena. W zależności od oferowanych możliwości oraz funkcji kwoty, które trzeba zapłacić wahają się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Jeżeli jest taka możliwość, warto jest sięgnąć po wersję demo, a także zapoznać się ze wszystkimi kosztami, związanymi z jego użytkowaniem.

Dostawca dobrego programu powinien zagwarantować możliwość rozbudowy takiego systemu o dodatkowe komponenty. Istotnym aspektem jest także zapewnienie wsparcia technicznego. W takim przypadku warto jest zainwestować w pomoc zdalną, przy zachowaniu poufności dokumentów.

Artykuł partnera

0 Komentarze