Szlakiem grodów warownych – Jura Krakowsko-Częstochowska

Jura Krakowsko-Częstochowska jest pięknym regionem geograficznym Polski. Wiele osób uważa ją nawet za najpiękniejszą. Oprócz możliwości odbywania ciekawych wypraw pieszych po jej wyżynach, oferuje ona inne atrakcje. Najbardziej wartościową są zamki warowne, które w większości zostały wybudowane w czasach Kazimierza III Wielkiego.

Zamków tych jest na tyle dużo, że na linii pomiędzy Krakowem i Częstochową wytyczono szlak, który biegnie przez te warownie. Ze względu na charakter tych zamków, czyli budowanie ich jako niedostępne twierdze na wysokich skałach, szlak ten nosi nazwę Szlaku Orlich Gniazd [tu: więcej Szlak]. Zamki będące na szlaku są w różnym stanie, który często odzwierciedla ich losy i historię. Jeśli już jesteśmy w tematyce szlaków, musimy koniecznie wrócić do notatki na temat Sztutowa [tu: więcej Sztutowo], który również jest bogaty w liczne odcinki dla pieszych. Wiele zamków to lepiej lub gorzej zachowane ruiny, niektóre są w dobrym stanie do dzisiaj, a niektórym się poszczęściło i zostały odrestaurowane, dzięki czemu obecnie prezentują się najbardziej okazale.

Szlak można przemierzać w dwóch kierunkach. Od Częstochowy, rozpoczynając wędrówkę z Klasztoru Jasnogórskiego, który niegdyś pełnił również funkcję warowną lub od Krakowa ze Wzgórza Wawelskiego. Pomiędzy tymi punktami jest 14 zamków, które można zwiedzić. Zwiedzanie takie jest bardzo ciekawą opcją, ponieważ (jeśli wybierzemy opcję pieszego przejścia szlaku) z jednej strony możemy podziwiać piękno krajobrazów Jury Krakowsko-Częstochowskiej, a z drugiej zwiedzanie jest doskonałą lekcją historii średniowiecznej (i nie tylko) architektury oraz zabawą podczas licznych imprez, odbywających się na zamkach.

Podróżując tym szlakiem, powinno się nastawić na przynajmniej kilkudniową wyprawę. Nawet taka kilkudniowa nie zagwarantuje nam, że zdołamy wszystkie zamki zwiedzić w wystarczającym dla nas stopniu. Wyprawa taka wymaga zatem, aby baza noclegowa [tu: noclegi Jura]  była dla nas jak najbardziej dostępna. Jeśli podróżujemy samochodem, to możemy nieco dalej od szlaku poszukać hoteli, natomiast jeśli podróżujemy pieszo, należy liczyć się z tym, że to w agroturystykach będziemy wynajmować noclegi. Jura Krakowsko-Częstochowska oferuje w tym względzie sporo możliwości.

Wyprawa Szlakiem Orlich Gniazd jest naprawdę warta polecenia. Trudno jest znaleźć inny szlak w Polsce, który byłby tak „wszechstronny” i oferował tak różnorodną rozrywkę oraz edukację i aktywność fizyczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>