Trasy i szlaki turystyczne w Sztutowie

Sztutowo jest dużą wsią letniskową [info na wikipedia.org] położoną na geograficznym obszarze Żuław Wiślanych. Przed drugą wojną światową zamieszkiwała była wyłącznie przez niemieckojęzycznych mieszkańców. Po wojnie przeszła pod administrację Polski. W zabudowie, jak również w nazewnictwie trudno wyprzeć się śladów niemieckich osadników. Sztutowo oferuje noclegi [info na meteor-turystyka.pl] w starych poniemieckich domach, pełniących dzisiaj funkcję gospodarstw agroturystycznych. Większość mieszkańców wioski utrzymuje się bowiem dzisiaj głównie z turystyki. Piękna przyroda, zdrowe powietrze oraz doskonała baza noclegowa i turystyczna czynią ze Sztutowa prawdziwy raj turystyczny.

Sprawdziliśmy, co w Sztutowie można robić poza wylegiwaniem się na plaży. Najlepiej zacząć od zwiedzania wsi. Z ciekawych miejsc przyciągających turystów, wymienić należy słynny most, pokazany w serialu „Czterej Pancerni i Pies“. Warto odwiedzić to miejsce także przez wzgląd na funkcjonującą tu wypożyczalnię sprzętu wodnego – do swojej dyspozycji turyści mają kajaki, rowerowy wodne czy łodzie. Zapaleni wędkarze również się tu odnajdą – wody obfitują w liczne gatunki ryb.

Sztutowo ma również za sobą bardzo trudną historią związaną z funkcjonowaniem na jego terenie obozu koncentracyjnego Stutthof. Dzisiaj na miejscu dawnego obozu funkcjonuje muzeum. Wstęp do placówki jest zupełnie bezpłatny.

Turyści doceniają tu przede wszystkim piękną i piaszczystą plażę. Wybierają Sztutowo ze względu na jego kameralny charakter. Morskie, rześkie powietrze sprzyja z kolei aktywnemu wypoczynku. Polecamy zwłaszcza rowerowe trasy turystyczne, rozciągające się na terenie całej gminy. Wymienić możemy szlaki rowerowe o różnych długościach, a Szlak Bursztynowy z całą pewnością jest najpiękniejszy. Biegnie wzdłuż wspaniałej pod względem krajobrazowym Mierzei Wiślanej, przez lasy, łąki i pastwiska. Do wyboru mamy też Szlak Nadmorski, prowadzący do Kąt Rybackich, położonych nieopodal Sztutowa. Szlakiem Nadzalewowym możemy z kolei spokojnie dotrzeć do Przebrna. Trasy te są również doskonałe na piesze wycieczki.

W Sztutowie ogromną popularnością wśród mieszkańców, jak i tłumnie przybywających tu turystów cieszy się nordic walking. W 2014 roku odbyły się tu nawet zawody, będące części Pucharu Bałtyku w Nordic Walkingu. Jest to dobre miejsce dla osób pragnących ciszy i spokoju. Gdy zatłoczone, najpopularniejsze nadmorskie kurorty nie dają chwili oddechu, Sztutowo stanowi doskonałą alternatywę jak i odkryte przez nas już Władysławowo [info na mikroprzedsiebiorcaroku.pl].

3 myśli na temat “Trasy i szlaki turystyczne w Sztutowie”

  1. Szlak Bursztynowy jest bardzo fajny i prowadzi przez malownicze tereny, więc naprawdę warto się nim przejść

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>