Uzdrowisko w Wysowej-Zdroju

Cywilizacja i jej skutki dla naszego organizmu oraz samopoczucia z pewnością nie są dobre. Każdego roku odnotowuje się coraz więcej zachorowań na depresję, choroby cywilizacyjne oraz różnego rodzaju schorzenia, które jeszcze kilka lat temu zupełnie nie występowały. Właśnie dlatego tak wiele osób chętnie i bez oporów korzysta z uzdrawiającej mocy polskich miejscowości sanatoryjnych, do których każdego roku ściągają istne tłumy. Poprzednio pisaliśmy o uzdrowiskowym klimacie w Kudowie Zdroju [szczegółu na blogu], teraz przeniesiemy się w inny region Polski. W zależności od schorzenia, na które cierpimy możemy wybrać uzdrowisko w górach, nad morzem czy gdzieś w głębi kraju. Oczywiście bardzo duże znaczenie ma również lokalna baza noclegowa oraz zaplecze gastronomiczne.

Na szczęście Polska jest tak bogata we wszelkiego rodzaju obiekty noclegowe i świetne lokalne jedzenie, że nie ma się czym martwić. Wystarczy spakować walizkę lub plecak, wsiąść w pociąg lub autobus i po kilku godzinach znaleźć się w zupełnie innym, lepszym świecie. Kuracjusze zdecydowanie najbardziej cenią uzdrowiska na południu Polski, w otoczeniu gór, świeżego powietrza i niczym niezmąconej ciszy. Brak przemysłu ciężkiego w tych rejonach jest również nie bez znaczenia. Jednym z najpopularniejszych i najchętniej odwiedzanych uzdrowisk w tej części Polski jest Wysowa-Zdrój.

Ta niewielka miejscowość położona w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim słynie przede wszystkim z wysokiej jakości wód mineralnych, o bardzo zacnych właściwościach prozdrowotnych, a w niektórych przypadkach nawet leczniczych. Wysowa-Zdrój oferuje noclegi [szczegóły w bazie Meteora] głównie w kwaterach prywatnych, gospodarstwach agroturystycznych oraz w ośrodkach sanatoryjno-wczasowych jak przystało na tego typu wioskę. To właśnie tutaj na kuracje przyjeżdżają osoby z najróżniejszymi schorzeniami układu trawiennego, oddechowego, a nawet sercowo-naczyniowego. Każdego roku ta niewielka wioska licząca na stałe zaledwie kilkuset mieszkańców przyjmuje nawet kilkanaście tysięcy kuracjuszy, co jest wynikiem doprawdy imponującym.

Miejscowość ta stanowi obecnie największą bazę turystyczną w zachodnich partiach niezwykle malowniczego Beskidu Niskiego [szczegóły w Encyklopedii PWN], a została założona w II połowie XIV wieku. Wysowa-Zdrój to świetny wybór na jesienną chandrę i dla osób, które pragną odrobiny relaksu i ucieczki od cywilizacji bez zbędnego drenażu kieszeni. Warto tutaj przyjechać i zasmakować wolności, którą daje ucieczka od codziennych obowiązków.

3 myśli na temat “Uzdrowisko w Wysowej-Zdroju”

  1. Byłam kiedyś w sanatorium w tym miejscu. Było super, ale w tym roku jedziemy z rodziną więc musimy rozejrzeć się za innym miejscem na nocleg. Może ktoś coś zaproponuje?

  2. Mnóstwo jest kwater do wyboru, najciekawsze oczywiście w centrum, ale tam zbyt wielu turystów o nie zabiega, można wynająć jakieś prywatne miejsca na obrzeżach.

  3. A ja polecam gospodarstwa agroturystyczne. Dzieci będą zachwycone, tym bardziej, jeśli pochodzicie z miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>